Radniční sklípek

  • Autor: Studio Raketoplán s.r.o. – Pavel Nalezený, Radek Vaňáč
  • Tým: Šimon Marek, Marek Nedelka, Samuel Nekola, Adam Šustek, Vendula Urbanová, Petr Menšík (Pivovar Svijany, a.s.)
  • Grafický design: Studio Raketoplán s.r.o. a Marek Nedelka
  • Lokalita: Liberec – Staré Město
  • Stavba: 09/2014 - 11/2014
  • Dodavatel: Termil, a.s.
  • SUBDODAVATELÉ: Truhlářství Nedvěd, Hluboká nad Nisou
  • Fotografie : Lukáš Pelech
  • Řešená plocha: 455 m²

Spojili své síly.

V historii severočeského kraje i v historii radnice se rok 2014 zapsal tučně. A šťastně. A to díky jednoduchému principu spolupráce patrioticky smýšlející firmy a krajského města. Díky spolupráci pravých partnerů.

Vedení města Liberce (1352) a Pivovar Svijany (1564) našli způsob, jak otevřít dveře sklípku Liberečanům a 10 let prázdný prostor opět proměnit v příjemnou restauraci k posezení u piva. Princip, kdy městský majetek společně s městem opraví soukromý investor a stará se o jeho chod. Stará se o to, aby majetek zpět vydělával investované peníze, aby do restaurace chodili lidé rádi a často.

Když sedíte u dobře chlazeného a ošetřovaného piva, základní kámen je skoro přímo za oltářem piva, za žlutými pivními tanky. Je na něm letopočet 1888. Radnice byla dostavena roku 1893 dle návrhu známého německého architekta Franze von Neumanna. Je postavena ve stylu zaalpské novorenesance. Celá je velmi důmyslně vystavěna a její vnitřní, technická krása je přinejmenším stejná, ne-li větší, jako krása vnější. Jako jemné fasády, jako zdobné interiéry. Od základů po špičku věže je radnice větrána chytrým systémem vzduchových kanálů. Z nich je potom v létě chlazena čerstvým vzduchem a v zimě odizolována od chladu. Restaurátoři se i tyto principy snažili obnovit a zachovat.

S pokorou k věku radnice měli architekti respekt k zásahům do interiéru. Jednoznačně šlo o to, jak čistě identifikovat nové prvky, jak se vymezit k autentickým, kvalitním prvkům interiéru. Umírněná restaurátorsko očistná práce uvnitř radnice byla dokončena v poměrně krátkém čase a podařilo se přenést dobrou energii a um lidí, kteří přiložili ruce k dílu. Restaurace je mezi libereckými lidmi oblíbená i proto, že jsou použity lokální materiály a výrobky, že je sklípek jako galerie řemeslných schopností místních obyvatel.

Rozmáchlá,
žlutě zlatavá paže radosti
stahuje kolemjdoucí
dolů
na tmavou palubu
podzemního sálu s bělostnou čepicí, pod níž se vznáší
paroží sudetských jelenů,
a měkká oblaka lampionů.